دوره 8، شماره 31 - ( بهار 1399 )                   جلد اول _ شماره اول_صفحات 5 الی 79 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


چکیده:   (1669 مشاهده)
تخریب اموال عمومی به‌عنوان یکی از مشکلات شهرهای امروز در فضاهای عمومی شهری می­باشد. تمایلات تخریب­گرایانه متأثر از عوامل درونی و شخصیتی شکل می­گیرد و چگونگی موقعیت مکان بر امکان بروز تخریب­گرایی مؤثر می­باشد. در میان شاخص‌های مکان، کاربری زمین یکی از عوامل مؤثر بر وقوع تخریب­­گرایی می‌باشد. پیرامون نقش شاخص کاربری زمین، زیر معیار چگونگی سازگاری کاربری، مطلوبیت کاربری، ظرفیت کاربری، وابستگی کاربری و شدت فعالیت در فضاهای شهری عمومی موردبررسی قرارگرفته است. تحقیق توصیفی تحلیلی است که به روش همبستگی، به بررسی نسبت متغیرها می­پردازد. متغیرها بر اساس مطالعات کتابخانه­ای و تحقیقات پیشین انتخاب‌شده است. گردآوری داده­ها از طریق مشاهدات میدانی و برداشت‌های حضوری و پرسش­نامه می­باشد. راهبرد مورداستفاده نمونه مطالعه، پارادایم اثباتی و از نوع تحقیق علی پس از وقوع است. نمونه مطالعه منطقه دو شهرداری همدان می­­باشد. پرسش­نامه­ها بین 387 نفر از افراد ساکن و مراجعه­کنندگان منطقه دو شهرداری همدان توزیع‌شده و مشاهدات میدانی و برداشت­های حضوری جمع‌آوری‌شده از 283 کد محل در فضاهای عمومی شهری نمونه مطالعه، مورد تجزیه‌وتحلیل آماری قرارگرفته است.
نتایج حاکی از آن است که زیر معیار سازگاری کاربری­ها بالاترین میانگین رتبه و اثربخشی، زیر معیار شدت فعالیت، مطلوبیت کاربری­ها، وابستگی کاربری­ها و ظرفیت کاربری­ها به ترتیب بالاترین میانگین رتبه و اولویت را به خود اختصاص داده‌اند. انتظار می­رود نسبت به این عوامل، در برنامه­ریزی و طراحی شهری در راستای کنترل و تعدیل تمایلات تخریب­گرایانه و امکان بروز این گرایش در فضاهای عمومی شهری توجه بیش­تری صورت گیرد.
متن کامل [PDF 344 kb]   (437 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-مورد پژوهی | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/3/5 | پذیرش: 1399/3/5 | انتشار: 1399/3/5

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.